Türkiye'de Siyaset / CUMHURİYET BİR SEVDADIR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AKP’den seçim oyunu! Sarıgül’ün malvarlığına dondurma

AKP’den seçim oyunu! Sarıgül’ün malvarlığına dondurma Empty AKP’den seçim oyunu! Sarıgül’ün malvarlığına dondurma

Mesaj tarafından bardo Paz Ocak 19, 2014 1:28 am

2011’de yapılan genel seçimler öncesinde CHP’li belediyelere baskınlar düzenleyerek CHP’nin oylarının artmasını önlemeye çalışan AKP Hükümeti, benzer oyunu yerel seçimler öncesinde sahnelemeye başladı. Hükümetin siyasal amaçlarla kullandığı bir kuruma dönüşen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), tam seçim öncesinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün malvarlığına dondurdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olayı “saldırı” olarak niteledi.

TMSF, dün aldığı bir sürpriz kararla Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün malvarlığını ve bankalardaki parasına tedbir ve haciz koydurdu. TMSF, tedbir ve haciz kararını Sarıgül’ün el konulan bankalardan biri olan Bank Ekspres’e olan 9 kişiyle birlikte çektikleri 3.5 milyon dolarlık kredi borcunu ödemediği gerekçesiyle aldı. Borcun aradan geçen süre içinde faizler ve gecikme faizleriyle birlikte 8 milyon dolara ulaştığı, Sarıgül’ün malvarlığına konulan tedbirin bu nedenle 8 milyon dolar olduğu belirtildi.

Korkmaz Yiğit’e ait olan Bank Ekspres’e devlet tarafından 1998 yılında el konuldu. Banka, TMSF’nin kurulmasının ardından bu kuruma devredildi. TMSF ise el konulan bankaların satışı ve alacaklarının tahsil edilmesi için 2003 yılında kuruldu. Bankaya el konulmasının üzerinden tam 16, TMSF’nin özerk kurum olarak faaliyete geçmesinin üzerinden tam 11 yıl geçti. TMSF’nin 11 yıl sonra kalkıp “Kredi borcunu ödemedin” diyerek Sarıgül’ün malvarlığına, tam seçimler öncesinde tedbir koyması, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmasına büyük bir olasılık gözüyle bakılan Sarıgül’ün önünün kesilmeye çalıştığını gösteriyor.

Sabah, atv, Akşam ve SkyTurk360'e el koyarak iktidar medyasına yapmasıyla bilinen TMSF'nin tedbir kararı, AKP iktidarının, Sarıgül'ün seçim kampanyası için hesaplarından harcama yapmasını; yani Sarıgül'ün elini kolunu bağlamayı, bu yolla etkili bir kampanya yürütmesini engellemeyi, bu yolla AKP'nin adayı Kadir Topbaş'ın seçimi kazanmasını sağlamayı amaçlıyor.

HAKSIZ SİYASİ BİR SALDIRI"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk Tv’de, Sarıgül’ün malvarlığının dondurulmasının tamamen siyasi olduğunu ifade ederek, karara, “Sarıgül'e bu gibi saldırılar devam edecek. Halk kimin doğru kimin eğri olduğunu seçimlerde söyleyecek"  diye tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, tedbir kararının ardından Sarıgül’ü arayarak geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu bildirirken, Mustafa Sarıgül, yazılı bir açıklama yaptı.

Sarıgül, açıklamada, TMSF'nin malvarlığına haciz ve tedbir konulduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu tamamen haksız ve siyasi bir saldırıdır. Benim TMSF ile herhangi bir borç ilişkim kesinlikle yoktur. Bu olay, öğrendiğim kadarı ile 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provakasyondur. Ben TMSF’den geçen 16 yıl içerisinde bir mektup dahi almış değilim. “Bugün avukatım vasıtası ile resmen TMSF’ye başvuru yaparak, benim borçlu olduğumu gösteren bir belge varsa örneğinin tarafıma verilmesini istedim. Ancak böyle bir belge verilemedi, çünkü böyle bir husus kesinlikle söz konusu değildir. Bu olay tamamen, devletin kurumlarının panik içerisinde siyasete alet edilmesinden ibarettir. Halkın güvenini kaybederek şahsıma yönelik bu siyasi saldırıyı yapanlar, bunun cevabını 30 Mart akşamı sandıkta mutlaka alacaktır.”

Gazetecileronline.com
bardo
bardo

- Similar topics