Türkiye'de Siyaset / CUMHURİYET BİR SEVDADIR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Başbakan’ın oğlu firarda... Azerbaycan'a kaçmış

Başbakan’ın oğlu firarda... Azerbaycan'a kaçmış Empty Başbakan’ın oğlu firarda... Azerbaycan'a kaçmış

Mesaj tarafından exelans Salı Ocak 14, 2014 5:54 am

Hem Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nda hem de hükümetin anayasayı askıya alıp yargıya darbe yaparak engellediği 100 milyar dolarlık büyük yolsuzluk operasyonunda rüşvet iddialarıyla gündeme gelen, ifadeye çağrılmasına karşın gitmeyen Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın "kasırga" sırasında, önce Türkiye’de saklandığı ardından yurt dışına çıktığı belirlendi.

Erdoğan’a ulaşan iddialar nedeniyle yargıya yapılan anayasaya aykırı müdahaleyle dosyadan el çektirilen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın ifade vermeye çağırdığı Bilal Erdoğan’ın gözaltına alınma korkusu nedeniyle bir süreliğine olsa da kaçtığını soL Gazetesi ortaya çıkardı. soL’dan Volkan Algan ve Yiğit Günay'ın haberine göre, 17 Aralık operasyonunun ardından Bilal Erdoğan Artvin’de saklandı. 2 Ocak’ta hakkında zorla ifade vermeye getirilme kararı alınmasından sonraki bir tarihte, Bilal Erdoğan Bakü’de bulunan Qafqaz City Hotel’de kaldı.

KADİR TOPBAŞ İDDİASI

Türkiye Gençlik ve Eğitim Hizmet Vakfı'na (TÜRGEV) verildiği iddia edilen rüşvetlerle gündeme gelen Bilal Erdoğan’ın, operasyon sonrası Artvin günlerini nasıl geçirdiğine dair, Artvin merkez ve Yusufeli ilçesindeki yerel halk ve gazetecilerden alınan habere göre; iki farklı senaryo var. Bunlardan ilki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yakınlarının evinde kaldığı yönünde. Kadir Topbaş, iddialarla ilgili olarak yönelttiğimiz soruları yanıtlamaktan ve konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

İkinci senaryo, Artvinli işadamı Celal Öztürk’ün, Bilal Erdoğan’ı Artvin merkezde kiraladığı bir binada sakladığı yönünde. Öztürk, iddiaları yalanladı. Bilal Erdoğan’ı kişisel olarak tanıdığını, 5-6 ay önce Artvin’e geldiği sırada tanıştıklarını belirtti.

BATUM’DA GÖRÜLDÜ

Oğul Erdoğan, ardından Artvin’den Gürcistan’a geçti. Birinci elden görgü tanıkları, Sol gazetesine Bilal Erdoğan’ı yaklaşık 15 gün önce Gürcistan’ın Türkiye sınırındaki Batum şehrinde gördüklerini teyit ettiler.

BAKÜ’DEKİ OTELDEN TEYİT

soL’un edindiği duyum, Bilal Erdoğan’ın buradan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geçtiği ve Qafqaz City Hotel’de kaldığı yönündeydi. Qafqaz City Hotel resepsiyon görevlisi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın orada olup olmadığı yönündeki sorulara, “Buralardaydı ancak ayrıldılar” yanıtını verdi.

Takip eden sorular üzerine görüşmeyi bir otel yöneticisi devraldı ve “Hayır burada kalmadılar, Bakü’de Kafkas isimli iki otel daha var, belki onlarda kalmışlardır” diyerek resepsiyon görevlisinin verdiği bilgiyi inkar etti.

Bilal Erdoğan’ın tekrar ülkeye dönüş yapıp yapmadığı bilinmiyor. Fakat bir iddiaya göre; Bilal, Bakü’nün ardından tekrar Batum’a geldi. Buradan, Batum’la Hopa’yı birbirine bağlayan ve kalabalık bir sınır kapısı olan Sarp Sınır Kapısı yerine, Borçka ilçesindeki Muratlı Sınır Kapısı’na gitti ve Borçka üzerinden ülkeye giriş yaptı. Borçka’dan Yusufeli’ne geçti ve Kadir Topbaş’ın yakınlarının evinde kalıyor.

Gazetecileronline.com
exelans
exelans

- Similar topics