Türkiye'de Siyaset / CUMHURİYET BİR SEVDADIR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AKP bu işte! Doğruları söyleyen vekile ihraç istemi

AKP bu işte! Doğruları söyleyen vekile ihraç istemi Empty AKP bu işte! Doğruları söyleyen vekile ihraç istemi

Mesaj tarafından lapinio C.tesi Kas. 30, 2013 4:00 am

Gezi Parkı olaylarından sonra yaptığı özeleştiriyle dikkatleri çeken ve Başbakan Erdoğan’a demokrasinin ne olduğunu anlatmaya çalışan Kütahya Milletvekili İdris Bal’ın partiden ihracı istendi. Bal, AKP’de demokrasinin olmadığını, parti içinde nasıl bir baskı düzeninin olduğunu gösteren gelişme üzerine şimdilik istifayı düşünmediğini söyledi.

AKP genel başkan yardımcısının medya kuruluşlarının yetkililerini arayarak açıklamalarının yayınlanmasını engellemeye, bu yolla susturmaya çalıştığı Bal, dersane tartışması başlayınca adeta Başbakan Erdoğan demokrasi dersi vermişti. Bal ardından da geçen salı günü yapılan grup toplantısında, söylediği “Korkuyla büyük devlet olunmaz. Kelimelerden, kavramlardan korkanlar, kendi icat ettiği tabulardan, kendi imal ettiği kabuslardan korkanlar, büyük devlet inşa edemezler. Küçük düşünerek büyük işler yapılmaz. Büyük düşünecek, büyük adımlar atacak, büyük hedeflere böyle ulaşacağız" sözlerine şu yanıtı vermişti:

“KORKAKLIK DA ZORBALIK DA HASTALIKTIR”

"Korku ile büyük devlet olunamayacağı gibi, hesapsız, plansız, günübirlik küçük hesaplarla büyük devlet olunamaz, ancak büyük hatalar yapılır. Korkaklık da zorbalık da bir hastalıktır. İkisinden de Allah'a sığınmak lazım."

Bal daha sonra sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Sayın Başbakanın ifade ettiği ‘korkuyla büyük devlet olunamaz’ yargısına tamamen katılıyorum. Büyük devlet olmak için aynı zamanda çok planlı, çok dikkatli ve öngörülü olmak gerekmektedir. Bu iki ifade birbiri ile çelişmez tam tersine birbirini tamamlar” demişti.

Bal aynı gün, dersanelerin kaldırılmasının piyasa ekonomisinin gereği dersanecilik yapmak için kurulmuş şirketlerin kapatılması demek olduğunu vurgulayarak, "Dünyada emir komuta ile piyasayı yönetmeye çalışan zihniyet iflas etmiştir" iletisini de paylaşmıştı.

Bal’ın bu sözlerinin ardından bugün harekete geçen AKP yönetimi, doğruları söyleyen Bal’ın "basında çıkan ve parti politikalarına aykırı açıklamaları" gerekçesiyle disiplin kuruluna sevketti. AKP yönetimi, Bal’ın Erdoğan’ı eleştiren sözleri nedeniyle, partiden kesin ihracını istedi.

“DERSANELER VE ÇÖZÜM SÜRECE NEDENİYLE”

Kesin ihraç istemiyle disipline sevkedildiğini arkadaşlarından öğrendiğini, kendisine bir tebligatın ulaşmadığını belirten Bal, gazetecilerin soruları üzerine, şunları söyledi:

“Dersaneler nedeniyle ihraç talebi doğruysa demokrasi adına üzülürüm. Dersanelerin emir komutayla kaldırılması değil, ihtiyacın ortadan kaldırılması lazım. Dershanelerin kapatılmasının siyaseten zarar vereceğini düşünüyorum. Fırsat eşitliği anlamında da sıkıntılar yaratabilir. Bir de çözüm sürecine ilişkin kaygılarım vardı. Disipline sevk edilme nedenim bunlar olabilir. Yapacak bir şey yok. Bizden kaba bir sözcük çıkmaz. Doğrudur, fikri anlamda bazı kaygılarımız var. Bu, ‘parti demokrarisi içerisinde, demokrasinin o temel sınırları içerisindedir’ diye düşünüyordum. Demek ki arkadaşlar başka türlü düşünmüşler ve disipline göndermişler. Bakarız artık. Ona göre değerlendirme yaparım.”

Bal, “Değerlendireceğim” sözüyle istifa anlamında mı söylediğine ilişkin soruyu ise “Şu anda verilmiş bir karar yok. Bilmiyorum. Bana tebligat bile yapılmadı. Neyle suçlandığımı da bilmiyorum. Şu anda istifa düşünmüyorum, duruma bakacağım” yanıtını verdi.

İŞTE ERDOĞAN! YA POLİTİKAMIZI KABUL EDERSİN YA DA GİDERSİN

Başbakan Erdoğan ise

Rusya seyahati kapsamında St. Petersburg'a hareket etmeden önce havaalanında Bal'ın ihracının istenmesi konusundaki bir soruyu da yanıtladı. İşte Erdoğan'ın, AKP'de parti içi demokrasinin olmadığını, tam tersine emir komutaya dayanan askeri sistem olduğunu, en küçük bir eleştiriye bile izin verilmediğini gösteren şu sözleri söyledi:

"Şimdi bir kişi eğer siyaset yapıyorsa bunu yapma kararını verdiği zaman siyaset yapmayı arzu ettiği partinin politikalarını kabul ederek o partiden aday olmayı kabul eder. Aday olduktan sonra da partinin iç disiplinine uymak zorundadır. Eğer kendine çok güveniyorsan gidersin bağımsız milletvekili olursun. Bu arkadaşımız maalesef partinin kendi iç disiplinine riayet etmediği için ilgili arkadaşlarımız mutabakata vardılar ve konuyu bana da rapor ettiler. Arkadaşlarımızın bu teklifini kabul ettim ve disipline havale edildi."
Gazetecileronline.com
lapinio
lapinio

- Similar topics